Czy ,, Gazeta Wyborcza” przetrwa ?

Jak podają portale internetowe, Agora podniosła cenę wydań „Wyborczej” i jednocześnie rozpoczęły się zwolnienia dziennikarzy i korektorów. Fachowcy rynku uważają, że najgorsze jednak dopiero przed Adamem Michnikiem (naczelnym „GW”) i jego kolegami. Piszę o tym, nie to bym się specjalnie przejmował sytuacją Gazety Wyborczej, notabene w ogóle jej nie czytam, tylko w kontekście czy takie imperium, bo za takie uchodziło, może upaść. Przejęcie władzy przez PiS doprowadziło do wycofania rządowych ogłoszeń, zamówień na prenumeraty, jak zmniejszyła i liczba reklam ze spółek Skarbu Państwa. Ten poważny zastrzyk finansowy, gdy został wstrzymany, jak się okazuje, powoduje niewydolność tej spółki. Wszystko wskazuje bowiem na to, że za pośrednictwem spółek Skarbu Państwa i po przejęciu akcji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), władzę w Agorze może stracić Michnik.

Już dziś, za pośrednictwem największej firmy ubezpieczeniowej PZU, państwo jest największym akcjonariuszem Agory (18 proc. firmy i 13 proc. praw głosu). Założyciele koncernu za pośrednictwem Agora Holding mają tylko 11 proc., ale ich akcje są uprzywilejowane i dają im 35 proc. głosów (na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy). Ta sytuacja jednak – najpewniej –zmieni się już w tym roku. Po przejęciu OFE, tych aktywów przez Skarb Państwa pod kontrolą rządu będzie około 41 proc. akcji Agory. To zaś pozwoli dokonać zmian we władzach spółki.
Co robi sama Agora i międzynarodówka socjalistyczna, próbuje się wyrwać z tego zagrożenia. Linie lotnicze Aerofłot, których większościowym udziałowcem jest rosyjski rząd, reklamują się w „Gazecie Wyborczej”. „Podróżuj do Azji przez Moskwę” – takim hasłem reklamowym ogłaszają się w „Gazecie Wyborczej” linie lotnicze Aerofłot. Aerofłot, którego samoloty latają na okupowany przez Rosjan Krym, objęty jest sankcjami ukraińskimi i częściowo unijnymi. Czyżby po odcięciu od reklam, które dawały władze PO, jedyny ratunek dla „Wyborczej” pozostał w kremlowskich imperialistach?

Innym pomysłem na zastrzyk finansowy są Google, które stworzyły projekt Digital News Initiative Innovation Fund, gdzie ma wpompować ponad milion euro na polski rynek wydawniczy. Najwięcej ma dostać „Gazeta Wyborcza”, radio TOK FM i portal Tomasza Lisa. Co ciekawe, w Radzie nowo utworzonego funduszu zasiada Bartosz Hojka – szef Agory. Digital News Initiative Innovation Fund to nowy projekt Googla. Jego celem jest „rozwój dziennikarstwa w sieci”. Fundusz będzie wspierał europejskich wydawców. W ciągu trzech lat ma do rozdania 150 mln euro, z czego prawie 1,5 mln euro ma trafić do Polski. „„Gazeta Wyborcza” wystąpiła o dofinansowanie projektu „Prześwietlając polityków”, a radio TOK FM projektu „Mikrofon TOK FM” zakładającego, że każdy słuchacz będzie mógł współtworzyć audycję stacji. Pieniądze otrzyma również parówkowy portal „naTemat.pl”. Medium Tomasza Lisa ma zająć się weryfikacją informacji znajdujących się w przestrzeni publicznej. Projekt będzie zajmował się zarówno tematami społecznymi, jak i polityką” Śmiem twierdzić, że to na pewno będą ,, transparentne” informacje, gdzie nie będzie mowy nienawiści względem władz polskich.

Analiza wyników pokazuje bowiem, że akcje Agory nie są inwestycją, która rokuje nadzieje na zyski. Czas by inni zrozumieli, że należy przestrzegać standardów dziennikarskich, gdzie piszący czy mówiący kierują się obiektywnym spojrzeniem na rzeczywistość, promują tradycje narodowe i patriotyczne. Jeśli się tego nie zachowuje, to można mimo wielkiego domniemania o swojej potędze, spaść bardzo boleśnie. Patrząc z boku na gazetę wyborczą i jej zaangażowanie polityczne, czy podejście do spraw polskich, mogę się tylko z tego cieszyć, że jej rola będzie coraz bardziej marginalizowana.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s