Drogi w powiecie kraśnickim.

Wczorajsza sesja rady powiatu w Kraśniku o drogach na terenie powiatu nie wzbudziła większego zainteresowania mediów. Na tej sesji, widocznie one są nudne bo brak jest kłótni, nie było żadnego dziennikarza. Niemniej, dyskusja była interesująca i merytoryczna, a zabierający głos radni przedstawiali oczekiwania mieszkańców. Na sesji Rady Powiatu był dyskutowany raport o stanie dróg w powiecie kraśnickim, poszerzony o informacje z Zarządu Dróg Wojewódzkich czy GDDKiA odział Lublin. Generalnie te dane które są przedstawione radnym, wskazują na marazm inwestycyjny na drogach powiatowych. Choć wielkim plusem w 2015 roku było wybudowanie nowego odcinka drogi do strefy, czyli przedłużenie ul Tysiąclecia, to niestety tylko rodzynek w cieście. Należy odnotować duże starania w kierunku poprawy nawierzchni dróg i realizacji paru inwestycji drogowych poprzez odnowę nawierzchni, ( frezowanie z zalaniem nowej warstwy) niemniej to zdecydowanie za mało. Z raportu wynika że 52,5 % jest stan nawierzchni niezadawalający i zły, a powiat przeznaczył na ten cel około, 2,5 mln zł z środków własnych powiatu.

To nie znaczy że Zarząd Powiatu nie widzi potrzeb, tylko świadczy jaki był budżet roku 2015 i jakie są możliwości finansowe. Dobrze, że drogi powiatowe są wspierane przez gminy gdyż ilość odnowionej nawierzchni byłaby dużo mniejsza. Nakłady gmin to ponad 1mln zł na powiatowe drogi, a jak wiemy gminy mają własne zadania. Jeśli idzie o informacje które mamy od GDDKiA odział w Lublinie czy Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie, to nic nowego do poprzednich lat, po prostu powiat Kraśnicki jak zwykle jest omijany. Nie przewiduje się modernizacji ul. Urzędowskiej czyli drogi Nr 833 w kierunku Chodla. Nie lepiej z droga Kraśnik – Lublin. Tak mówiłem rok temu tu na tej sali ,,Generalna czy wojewódzka Dyrekcja Dróg olały Kraśnik i łudzą nas tylko nadziejami. To jest tak, jak człowiek biegnie i widzi już metę, a ona ciągle mu się odsuwa, tak jest z tą obwodnicą wschodnią Kraśnika czy drogą wojewódzką. Może kiedyś to się stanie, ale na razie zrobimy wam sto metrów chodnika, a wy bądźcie cierpliwi. Ja nie mam do Panów pretensji, tylko do polityki tego państwa jak i władz urzędu marszałkowskiego naszego województwa. W tym roku praktycznie żadnych poważnych inwestycji, a jak powiedział Pan z Zarządu Dróg Wojewódzkich nie spodziewajcie się czegokolwiek, a już na pewno modernizacji dróg. Dlatego nie ukrywam swojego rozgoryczenia nad tym co było, i co w tym roku nas czeka. Tu wyraźnie widać marazm inwestycyjny w obrębie dróg oraz inne traktowanie tego powiatu.” Ten wpis jest dalej aktualny do obecnej sytuacji na drogach naszego powiatu.

To tyle co do raportów, a teraz mój apel najpierw do Pana Starosty, później do Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Powiatowi Kraśnickiemu w bieżącym roku sprzyja szczęście, gdyż nie musi grać w Totolotka, a pieniądze ekstra wpadają. Być może to wina PiS ? Tak niedawno było z dodatkowymi środkami do oświaty około 1 mln zł, teraz w tych dniach do budowy lub modernizacji szkolnych budynków i obiektów sportowych prawie 5 mln zł. W związku z powyższym, Panie starosta czas dokończyć ul. Sikorskiego. Teraz zwracam się do Pana z Dróg Wojewódzkich, gdy dzisiaj jest rozważana koncepcja modernizacji drogi wojewódzkiej 833, Chodel – Kraśnik gdzie w obrębie CPN czyli skrzyżowania drogi wojewódzkiej( ul. Urzędowska ) z powiatową ( Al. Niepodległości ) oraz ul, Słowackiego, jak i z miejskimi, na odcinku 400 metrów znajduje się pięć przejść dla pieszych, mało widocznych gdyż pasów poziomych na drodze praktycznie nie widać, są cztery skrzyżowania w tym jedno kluczowe przecinające drogę wojewódzką przez ul. AL. Niepodległości i ul Fabryczna. W godzinach od 6,30 do 7,30 jak i 14,30 do 15,30 jest mocno zakorkowane i niebezpiecznie. Ponadto, są supermarkety i targ, co powoduje kumulacja wielu osób. Czas coś z tym zrobić. Przypomnę, że ten problem kiedyś zgłaszałem i proponowałem światła na skrzyżowaniu, gdzie dostałem odpowiedź negatywną, teraz ponawiam.

Ponadto, koledzy zgłaszali drogę Wilkołaz – Urzędów Nr 2722, czy Annopol – Świeciechów – Opole Lub Nr 824. Ponadto te drogi które były zgłaszane przy okazji uchwalania budżetu. Padły pytania o status drogi S 19 w związku a budową drogi ekspresowej S19. Realizacja zadania jest przewidywana na lata 2018 – 2020. Radni także wskazywali jak stan techniczny dróg wpływa na bezpieczeństwo na drogach czy niedostosowanie odpowiedniego oznakowania na płynność poruszania się po drodze. Generalnie chodziło nam wszystkim zabierającym głos by było jak najwięcej inwestycji, a powiat aplikował gdzie tylko można po środki finansowe zewnętrzne, gdyż powiatu nie stać budować z własnych funduszy. Jednocześnie, apelowaliśmy do ZDW w Lublinie i do GDDKiA by wreszcie dostrzegli powiat Kraśnicki i zmodernizowali te drogi które są w ich gestii, a obecne stan nawierzchni jest zły.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s