Dokąd dryfuje PSL ?

Polskie Stronnictwo Ludowe próbuje się odnaleźć w nowej rzeczywistości po ostatnich wyborach parlamentarnych. Działacze tego stronnictwa mają świadomość, iż wybory do samorządu lokalnego już za dwa lata i mogą dla tej partii być trudne, a prezent w postaci książeczek i nieważnych głosów zdarza się raz na 100 lat. Wznosząc się na wyżyny dobrej woli, empatii i poprawności można by rzec, że Polscy rolnicy poznali się na ich i wiedzą na czym tej partii najbardziej zależało. W pewnym momencie stopień nasycenia Polski gminnej i powiatowej działaczami „ruchu ludowego” osiągnął pułap maksymalny, gdzie niczego nie można było załatwić bez ich błogosławieństwa. I pewnie stan taki mógłby trwać jeszcze przez wiele lat, gdy ta partia cokolwiek robiła dla elektoratu wiejskiego, a nie była przybudówką PO.

Miał więc PSL sytuację niemal idealną, włącznie ze skrojonym na własne potrzeby systemem ubezpieczeń społecznych – stał się po prostu państwem w państwie – i biorąc pod uwagę, ilość osób zależnych od partyjnego aparatu i kontrolowanych przez niego struktur państwowych i samorządowych, mógł liczyć na te 5%, które pozwalają prześliznąć się do Sejmu i trzymać rękę na pulsie interesów.
A dzisiaj, PSL jak łódka bez sternika pływa tam gdzie zawieje wiatr. Działacze nerwowo szukają poparcia, tylko czy iście z PO i KOD jest im po drodze ? Jednocześnie w tej partii pokutuje myślenie jak za ZSL. Jeśli to ugrupowanie nie chce być przystawką to nie może robić co karze PO, jak choćby w sejmikach, podejmując bzdurne stanowiska w sprawie orzeczeń TK, czy wychodzenie na ulicę bo rzekomo brak jest demokracji. Ludzie mają rozum i widzą kto broni Polskich interesów, a nie zachodnich korporacji. Dla przykładu, czołowi politycy PSL w rządzie Pani Kopacz nie miel skrupułów by masowo wysprzedawać ziemię rolną należąca do Skarbu Państwa, teraz organizują protesty przeciwko zakazowi jej sprzedaży. Rząd PiS zrealizował postulaty rolników, którzy strajkowali o to za poprzedniej władzy.

W Kraśniku był prezes PSL, który lobbuje za wprowadzeniem emerytur ze względu na staż pracy nie tylko wiek. Jeszcze nie tak dawno koalicja PO-PSL podniosła nam wiek emerytalny do 67 roku życia, bez jakiegokolwiek zapisu o stażu pracy. Obecnie trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu prezydenckiego Andrzeja Dudy który zakłada powrót do wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Strona społeczna, czyli związki zawodowe od dawna postulują wprowadzenie stażu pracy do ustawy emerytalnej z możliwością przechodzenia na emeryturę, dla kobiet 35 lat składkowych oraz 40 lat składkowych dla mężczyzn. Dobrze że PSL przejrzał na oczy i że zbiera podpisy, ale to robi bardziej propagandowa niż z przekonania. Mam nadzieje że już niedługo ,, ludowcy” będą mieli szanse się wykazać w głosowaniu podczas uchwalania ustawy emerytalnej w sejmie.

Wyraźnie widać, że działania PSL są podyktowane szukanie poklasku w elektoracie wyborczym, aczkolwiek takie bez konkretnego programu będą narażone na śmieszność. Ponadto, jeśli nie odetną swego działania od PO, będą partią niszową. Generalnie nie przejmuję się losem tej partii, choć w terenie na szczeblu powiatu gdzie mam styczność, chyba zauważyli że czasem ich koledzy w Warszawie czy Lublinie narażają ich na dyskomfort psychiczny podpinając się pod dziwaczne inicjatywy, co w terenie jest odbierane negatywnie. Wiemy jak PSL głosował w sprawach obyczajowych, a utożsamiając się jako partia katolicka, było to sprzeczne z wartościami chrześcijańskiej wiary. Niemniej, w powiecie na sesjach rady powiatu, mimo różnic ideowych nie ma wojny, lecz z naszej strony PiS jest konstruktywne działanie, co powoduje iż z PSL na tym szczeblu wiele korzysta z naszych propozycji które służą mieszkańcom. A że to zależy tylko od ich dobrej woli, tego nie da się podważyć. Więc życzyłbym sobie by wszędzie był tak szacunek między władzą a opozycją, która choćby w mojej osobie mówi jak jest i to często bez owijania w bawełnę. W polityce najgorsze jest życie w iluzji, czego właśnie doświadczył PSL, nie zachowując się jako partia chłopska, tylko szukał poklasku w dużych miastach.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s