Czy władza samorządowa jest drogą do zrobienia fortuny ?

Prawie 4350 zł brutto wyniosły w zeszłym roku średnie zarobki samorządowców – wynika z danych z opublikowanych przez GUS. Było to o 153 zł więcej niż rok wcześniej. Dokładnie 4348,55 zł wyniosło w 2015 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w administracji samorządu terytorialnego, podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. To o 152,92 zł więcej niż rok wcześniej, kiedy średnia pensja w JST była na poziomie 4195,63 zł. Dane o wynagrodzeniach GUS podaje w ujęciu brutto, wliczając do tej sumy dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej (tzw. trzynastki). Z publikowanych cyklicznie informacji wynika, że w administracji samorządowej najlepiej zarabia się w urzędach marszałkowskich, gdzie przeciętne wynagrodzenie w 2015 r. osiągnęło kwotę 5088,91 zł. Z kolei najmniej zarabiają urzędnicy zatrudnieni w starostwach powiatowych – ich przeciętne wynagrodzenie (3939,92 zł) było o ponad 1100 zł niższe niż pracowników samorządu województwa.
Źródło; serwis samorządowy pap

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale tego roku wyniosło 4 181 złotych i 49 groszy. Niestety, bardzo wielu pracowników otrzymuje minimalne wynagrodzenie. Polacy nie mogą czuć się de facto gospodarzami we własnym kraju, bo ogromna część firm ma już właściciela za granicą, więc zdawałoby się że płaca będzie adekwatna do pracy, a tu bez rewelacji, jedynie zarząd i rada nadzorcza może liczyć na niezłe profity. I nie dajmy się zbałamucić pokrętną, neoliberalną argumentacją, że o wszystkim decyduje wolny rynek, a Polska może konkurować wyłącznie niskimi kosztami pracy. Podobnie jest w instytucjach samorządowych gdzie pracownicy zarabiają niewiele, aczkolwiek tu nie mogą narzekać władze samorządowe. Pomimo narzekań na nawał pracy i skromne apanaże, okazuje się, że pracując w samorządzie można nieźle się dorobić, a nawet zrealizować amerykański mit czyli „od pucybuta do milionera”. Przykładem są płace Prezydentów Miast , burmistrzowie, czy marszałkowie województw który pod względem bogactwa mimo zadłużonych budżetów dobrze się mają.

Bardzo często bywa tak, że niektórzy nasi samorządowcy przy okazji pełnienia swoich funkcji dorabiają się ponad miarę. Jest dobra okazja, żeby to sprawdzić, bo 30 kwietnia minął właśnie termin składania przez nich oświadczeń majątkowych. Zamieszczone obok zestawienie prezentuje wielkość majątków najważniejszych samorządowców na naszym terenie czyli prezydentów, burmistrzów i starostów. Najnowsze oświadczenia, opisujące majątki zgromadzone na koniec 2015 r. zostaną jednak upublicznione dopiero za miesiąc albo dwa. Gdyby swe niewątpliwe biznesowe zdolności potrafili wykorzystać w zarządzaniu miastem, gminą, powiatem, nie byłoby źle. Niestety wraz ze wzrostem ich prywatnych majątków nie idzie w parze wzrost majątku lokalnej społeczności.

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina oszczędności – grunty rolne i łąka o pow. 2,8 ha i wartości 30 tys. zł (współwłasność) dochody – rady nadzorcze: PLNG – 40 119,96 zł, PZU Życie – 196 463,71 zł, UM Lublin oraz WSEiI – 215 830,60 zł, prawa autorskie – 19 295,38 zł.
Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina oszczędności – 99 tys. zł dom: 143,5 mkw. – 700 tys. zł, mieszkanie: 49,6 mkw. – 350 tys. zł, dom (1/3 udziału): 162 mkw. – 650 tys. zł (współwłasność) dochody – MPWiK – 19 910,50 zł, rada nadzorcza LPEC – 40 553,63 zł, UML – 174 287,29 zł, odsetki od odszkodowania – 3580 zł

Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. Nieruchomości: Dom o pow. 250 mkw. o wartości 300 tys. zł, mieszkanie o pow. 56,8 mkw. o wartości 200 tys. zł, gospodarstwo o pow. 76,62 ha o wartości 2,24 mln zł, dom w stanie surowym o pow. 200 mkw. o wartości 100 tys. zł. Dochody: 224 tys. zł z prowadzenia gospodarstwa, 159 tys. zł z tytułu umowy o pracę, 9 tys. zł za wynajem mieszkania.

Teodor Kosiarski (burmistrz Łęcznej). Nieruchomości: gospodarstwo o pow. 3,54 ha (o wartości 350 tys. zł) z domem, stajnią i garażem, Dochody: 173 tys. zł wynagrodzenia z urzędu, 10 tys. zł z gospodarstwa, 3,4 tys. zł z tytułu posiadania akcji pięciu spółek giełdowych, 25 tys. zł z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej Łęczyńskiej Energetyki.

Mirosław Włodarczyk (burmistrz Kraśnika). Nieruchomości: dom o pow. 229 mkw. (o wartości 450 tys. zł), lokal użytkowy o wartości 120 tys. zł, pięć działek o łącznej wartości 101 tys. zł, budynek mleczarni o wartości 100 tys. zł. Dochody: 156 tys. zł wynagrodzenia w urzędzie, 43 tys. zł z umowy zlecenia, 112 tys. zł ze sprzedaży działki (druga rata).

Przemysław Czarnek wojewoda Lubelski zarobił w 2015 roku; KUL – 59,5 tys. zł , gdzie jest zatrudniony w Katedrze Prawa Konstytucyjnego. Do końca listopada prowadził też własną działalność gospodarczą, z tytułu której zyskał 43,5 tys. zł. Ponadto wśród dochodów wojewoda wskazuje 12 tys. zł zarobione w radzie nadzorczej MZK Zamość i 16 tys. zł z zamojskiego biura posła Sławomira Zawiślaka.

Oczywiście nasi samorządowcy nie mają szans się równać do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, jego majątek (6,8 mln zł) a druga jest Hanna Gronkiewicz-Waltz z wynikiem tylko 6 mln zł prowadzonym przez money.pl, rankingu najbogatszych prezydentów miast. Jak wynika z rocznego oświadczenia majątkowego prezydent, w Urzędzie m. st. Warszawy w 2015 r. zarobiła ona 158 922 zł i 49 gr. Na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie jest wykładowcą, 133 208 zł i 44 gr. Pani prezydent dorabia też na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Jagiellońskim oraz czerpała korzyści z praw autorskich. Łączny dochód Hanny Gronkiewicz-Waltz w roku 2015 wyniósł 300 937 zł 77 gr.
W powyższej prezentacji warto zwrócić uwagę, że mimo wysokich stanowisk i niezłej pensji wielu z nich ma dodatkowe źródła dochodów w postaci innej pracy. W mojej ocenie jest to wysoce nie etyczne, gdyż przedstawiciel władzy samorządowej powinien w pełni oddawać się pracy dla lokalnej społeczności. Niestety, większość z nich goni za fortuną, a stanowisko jest tylko okazją dla zrobienia kariery, nie przejmując się kompletnie lokalną SPOŁECZNOŚCIĄ. Jest to przykra rzeczywistość, aczkolwiek tych wyborów dokonaliśmy sami, licząc że się oddadzą sprawie.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s