Związki w PBF Kraśnik mocno się szkolą czy integrują poprzez wycieczki na koszt pracodawcy ?

W samym tytule jest sedno sprawy, po co związki zawodowe nazywają szkolenie, które nie jest. Jak mi informują pracownicy z PBF Kraśnik związki zawodowe po,, trudach” swojej pracy organizują szkolenia lub wycieczki dla ,,kadry” wybrańców i wypoczywają w obecnym okresie najchętniej nad morzem. I sam wypoczynek, o ile byłby na ich koszt, nie jest niczym złym. Problem jest w tym, że taki wyjazd na parę dni kosztuje wybranego związkowca w granicach 50 zł, które to środki finansowe są przeznaczone na ognisko, a reszta jest dofinansowana z ZFŚS lub z kasy związkowej. Co warte podkreślenia, nic to nie ma wspólnego ze szkoleniem czy szumnie nazywaną integracją, chyba że wąskich grup. Idąc dalej, obsada tego wyjazdu jest generalnie od wielu lat z małymi poprawkami podobna. Podstawowe pytanie, czy każdy członek związku może brać udział w tym wyjeździe będący pracownikiem zakładu ? Kiedyś się mówiło, jak przyjdą Chińczycy do FŁT Kraśnik to skończą z pseudo takim wyjazdami, a to trwa w najlepsze. Może to jest wygodne dla pracodawcy ? Wszak związki zawodowe w PBF Kraśnik są przytulne jak baranki względem Zarządu Spółki.

Polskie jak i Kraśnickie związki zawodowe są nieskuteczne. Jakie są tego przyczyny ? Związki zawodowe w obecnej formie nie mogą być skuteczne, bo są mocno skostniałe, przewodniczący są zasiedziali, bez pomysłu i nowoczesnych form działania. To są czasy jak działały CRZZ w komunie. Ponadto bardziej w wielu przypadkach reprezentują pracodawcę niż swoich członków. Związkowcy nie mogą być obojętny los pracowników i skupiać się na sobie. Siedzenie przez lata na stanowisku przewodniczącego związku zawodowego, stwarza pewien wzajemny układ, który nie koniecznie jest dobry dla wszystkich stron.

Oczywiście, pracodawca nie może robić przeszkód gdyż przepis art. 31 ust. 3 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.) nie stwarza dla pracodawcy podstawy do badania i oceny celowości zwolnień od pracy niezbędnych do wykonywania określonych czynności wynikających z pełnionej przez pracownika funkcji związkowej. Aczkolwiek nie powinien finansować z funduszy socjalnego noclegów czy przejazdu, bo jak rozumiem wyżywienia pokrywa związek z własnych środków. Tu pracodawca może odmówić finansowania i potraktować to na ogólnych zasadach jakie są w zakładzie.

Ten wpis nie jest przeciwko związkom zawodowym, tylko patologii którą stworzyły władze związkowe. W interesie nas wszystkich jest by związki zawodowe działały prężnie, a nie były fasadą.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s