FŁT Kraśnik po trzech latach prywatyzacji ?

Małe historyczne przypomnienie, 20 maja minęły trzy lata od sprzedaży FŁT Kraśnik. Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku została sprzedana chińskiemu inwestorowi przez Agencję Rozwoju Przemysłu. To historyczne wydarzenie dla kraśnickiego zakładu zatrudniającego około dwa tysiące osób, z perspektywy dnia dzisiejszego, wygląda nie tak wspaniale do składanych deklaracji i całkiem nieźle w kontekście tego co było po 2008 roku . W załodze pozostało dalej dużo obaw, które w minionym okresie nawet w niektórych przypadkach się potęgują .
Nie będę się odnosił do kwoty transakcji, która do 20 maja 2016 roku była obwarowana tajemnicą handlową . Jeśli przeanalizujemy różne obietnice i stan faktyczny, widać pewne rozbieżności. Przypomnę jak Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu- powiedział – Ale to ogromna inwestycja stawiająca przed FŁT duże perspektywy rozwoju. Sądzę, że nastąpi istotne zwiększenie sprzedaży. Myślę, że możemy nawet mówić o podwojeniu sprzedaży w krótkim okresie czasu. To może być wielki impuls dla Kraśnika i Lubelszczyzny. Jesteśmy zadowoleni, że w wyniku tej umowy w Polsce pojawi się kolejna duża firma z Chin. To sukces naszego kraju i szansa dla fabryki w Kraśniku, która otrzyma poważnego inwestora branżowego o bardzo silnej pozycji na rynku, znającego dobrze specyfikę sektora maszynowego i samochodowego – powiedział prezes ARP Wojciech Dąbrowski.

– Zdecydowaliśmy się na inwestycję, bo Polska jest rynkiem dużym i interesującym, również w skali Europy. Analizowaliśmy sytuację i atuty fabryki w Kraśniku i planujemy, że po naszym zaangażowaniu, jako inwestora strategicznego, zakład zwiększy swoje możliwości produkcyjne i handlowe – oświadczył Gao Shaobing z ZXY Luxembourg Investment S.a.r.l. Tri-Ring Group Corporatorion to jedna z wiodących firm branży maszynowo-motoryzacyjnej w Chinach, która dysponuje w tym celu zarówno odpowiednim potencjałem, jak i doświadczeniem. Gwarantuje to, że jesteśmy w stanie odnieść sukces także na rynku polskim – dodał.
Nie będę oceniał, co mówili w owym czasie przedstawiciele ARP oraz Tri – Ring Grup i wielu oczarowanych chińczykami, tylko podam parę liczb. Dość istotne jest to, że tak naprawdę nie są mi znane warunki sprzedaży zakładu, a tym bardziej co by wynikało z umowy prywatyzacyjnej i czy integralną częścią sprzedaży był pakiet inwestycyjny ? I tu jest zasadnicze pytanie, na jakich zasadach została sprzedana FŁT Kraśnik. Dlaczego na koniec roku 2012 zatrudnienie musiało liczyć poniżej 1980 osób ? Z moich wiadomości które posiadam, nie wynika by zatrudnienie jakie było w chwili sprzedaży to jest 1980 osób na koniec roku 2012, plus 130 ZŁW ( w sumie 2110 ) na chwilę obecna uległo jakieś znaczącej zmianie. Uległ jedynie sposób zatrudniania, teraz przez agencję a kiedyś przez dział kadr na umowę o pracę z FŁT Kraśnik. Po drugie, wielkość produkcji jest podobna do poprzednich lat, jedynie z roku na rok zwiększa się zysk. Aczkolwiek ten zysk może być wypracowany nie tylko na działalności podstawowej, sprzedaż łożysk, tylko poprzez inne operacje finansowe. O opłacalności produkcji i na ile jest ona rentowna, zostawiam to ekonomistom. Mnie bardziej interesuje, na ile wzrosły płace do średniej krajowej w PBF Kraśnik. Niestety, średnia płaca w PBF dalej nie przekracza 90 % średniej krajowej. Inwestycje są, aczkolwiek niewspółmierne do tych o których tak głośno mówiono. Obecnie władze PBF planują coś zrobić, nawet z zamiarem budowy nowej hali, ale to tylko plany. Na pewno jest sukcesem to, że ponad dwa tysiące ludzi ma pracę i to jest wymierne.

Biorąc powyższe, zakład boryka się z tym problemami co wcześniej, o których wielokrotnie pisałem. Ponadto jeszcze nie zbudował odpowiedniej renomy pod nowym znakiem PBF, a do tego wyroby chińskie nie zawsze dobrze się kojarzą, więc nie ma podwojonej produkcji, tylko podobny poziom do poprzednich lat. Istotnym elementem każdej pracy jest stabilizacja oraz dobra atmosfera pracy. W tym przypadku też można by mieć wiele do życzenia. Jeśli idzie o prawo pracy i warunki socjalne w FŁT Kraśnik, gdy jeszcze ja pracowałem, nie były najgorsze i myślę, że wiele się nie zmieniło. W tym przypadku istotna jest rola związków zawodowych, które mogą odgrywać ważny głos społeczny i być przeciwwagą do pracodawcy. Ale, czy w obecnym kształcie związki zawodowe są zdolne cokolwiek zrobić ? Instrumenty prawne związki zawodowe posiadają, poprzez gwarancje ustawowe które znajdują się nie tylko w ustawie o związkach zawodowych czy SIP a także w ustawie o radach pracowniczych. Trzeba tylko chcieć, a to oznacza przeciwstawienie się w wielu przypadkach pracodawcy.

Reasumując; z wypowiedzi wielu pracowników wynika, że nie ma jakiegoś przełomu w inwestycjach czy bumu w zamówieniach, a to było sztandarowe hasło, przed podpisaniem umowy prywatyzacyjnej. PBF Kraśnik stara się aby przynajmniej część, jak nie cały zakład został objęty specjalną strefą ekonomiczną. Takie rozwiązanie pozwoliło by na różne środki finansowe czy ulgi. Na pewno trzeba szukać innowacyjnych rozwiązań, by utrzymać się na rynku, gdyż konkurencja nie śpi. Być może należy podnieść jakość wyrobów, a przez to wzrośnie i cena produktu. Co by nie powiedzieć, dobrze trzeba życzyć zakładowi i większej operatywności Zarządowi Spółki, bo od tego zależy byt wielu rodzin.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s