Będą dodatkowe inwestycje w powiecie.

Sytuacja finansowa powiatu kraśnickiego niespodziewanie uległa zdecydowanej poprawie w stosunku do uchwalonego budżetu. Nie jest to wynikiem jakiś ekstra działań Zarządu Powiatu, lecz zbieg niespodziewanych zdarzeń finansowych. W okresie pięciu miesięcy br. wyniku tych okoliczności powiat zwiększy dochody o około 9,5 mln zł. Na to złożyła się dodatkowa subwencja około 1 mln zł za 2015 rok, przyznanie około 5 mln zł dotacji decyzją Zarządu Województwa oraz około 3,5 mln zł w związku z dzierżawą od firmy Fresenius Medical . Generalnie te środki finansowe mają być na koncie powiatu pod koniec czerwca, niemniej już ręce wyciągają po nie wszyscy. Ja wiem, że nie można dzielić skóry na niedźwiedziu, gdy niedźwiedziu jeszcze w lesie, aczkolwiek należy już się dobrze zastanowić jak dobrze je spożytkować. Potrzeb jest dużo, jak choćby drogowe czy skarbonka bez dna SP ZOZ. Dzisiaj Rada Powiatu wyraziła intencję przystąpienia do wspólnej realizacji z Miastem Kraśnik inwestycji pod nazwą ,, Poprawa jakości środowiska w Mieście Kraśnik poprzez odnowienie i rozwój terenów zieleni”. Teraz powiat czeka na taką samą intencję Rady Miasta Kraśnik.
Na dzisiejszej sesji mniej więcej Starosta A Maj nakreślił kształt tych inwestycji, jednakże były propozycje radnych które rozszerzały o nowe elementy. Ja osobiście mogę być zadowolony gdyż z zapowiedzi Starosty jest wiele inicjatyw które wcześniej zgłaszałem, niemniej upomniałem się po raz kolejny o parking przy przychodni w Kraśniku Fabrycznym. Poinformowano nas radnych o wykupie działek pod lądowisko, które ma zabezpieczyć potrzeba szpitala jak i SOR. Rozbudowa Szpitala to niewątpliwie wielkie wyzwanie, wręcz przełomowe, jak i otrzymanie certyfikatu akredytacyjnego Ministra Zdrowia. Przyglądając się temu procesowi odnoszę jednak wrażenie, żeby kierownictwo Szpitala by czasem nie zapomniało o pacjentach którzy właśnie mają odczuć poprawę leczenia, jak i wyższe standardy pobytu w szpitalu.
Dobrze się stało, ze jest taka możliwość by około 3,5 mln zł zainwestowano w rozwój i modernizację szpitala. Tradycyjnie najlepiej jest występować z wnioskami o kolejne dotacje, narzekać, zwalać winę na system i na złe finansowanie służby zdrowia, NFZ i jego procedury, zamiast poprawić u siebie zarządzanie i zadbać o lepsze wykorzystanie przyznanych środków. W tym przypadku tak się nie stało, co nie oznacza że dochody SP ZOZ są zadawalające. Więcej o SP ZOZ będę mówił na sesji absolutoryjnej w czerwcu i o tym postaram się napisać.

Kontynuując tematykę inwestycyjną, pytałem o efekty składanych aplikacji na inwestycje drogowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ,, Budowa lub modernizacja dróg lokalnych „. Jak powiedział Starosta Maj wyniki będą znane w połowie czerwca. Przypomnę, że większość gmin jak i powiat aplikowały w niektórych przypadkach po cztery wnioski. Powiat Kraśnicki otrzymał dotację celową z budżetu państwa na dofinansowanie zadania pn.: „Polepszenie stanu bezpieczeństwa na drodze powiatowej nr 2289L w gminie Zakrzówek i gminie Szastarka, łączącej drogę krajową nr 19 z drogą wojewódzką nr 842” realizowanego w ramach programu Rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.
Natomiast z przykrością nie wiem co zamierza miasto Kraśnik zrobić z dotacją na ponad 6 mln zł. Mowa jest o obiektach sportowych oraz hotelu przy Gimnazjum Nr1, aczkolwiek brak informacji o budowie czy modernizacji dróg.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s