Stanowisko na pokaz radnych PSL.

Polityczne stanowisko radnych PSL w Radzie Powiatu w/s ustanowienia hipoteki na gruntach rolnych, jest wyrazem nie troski lecz z chęci zaistnienia w powiecie.
Po wejściu do UE w Polsce kwitła spekulacja gruntami. Głównymi graczami na rynku ziemi stawały się często podmioty nie zainteresowane jej uprawą. Z tego względu rolnicy przez wiele miesięcy protestowali, zwłaszcza z terenów zachodnio-północnej Polski, by ukrócić ten proceder. Dzisiaj jest widać kto krzyczy z niezadowolenia, po wejściu ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 roku i dlaczego. Ci co nakupili ziemi, myśleli. że będzie jej wolny obrót po 1maja dla wszystkich obywateli państw unijnych, wiec będzie można ładnie zarobić na jej sprzedaży. Stało się inaczej, gdyż Polskie Państwo chroni ziemię przed wysprzedażą. Tak jak jest w wielu krajach unii, procedura kupna ziemi przez obcokrajowca jest tak skomplikowana, że praktyczne mało realna, Wiadomo nie od dziś, że PSL nie jest zachwycony ta ustawą, co tylko można się domyślać.

Niemniej, myślałem, że na szczeblu samorządu lokalnego, w Radzie Powiatu polityka nie będzie przenoszona z Warszawy czy Lublina. Mocno chyba się pomyliłem, to co zrobili radni PSL w Radzie Powiatu Kraśnickiego, podejmując jednostronnie stanowisko w sprawie zasad ustanowienia hipoteki na gruntach rolnych w dniu 29 czerwca, bez próby jakiegokolwiek kompromisu.
Ja rozumiem, że parę godzin wcześniej był kongres PSL w Lublinie i wybory prezesa partii, gdzie wszyscy zastanawiają się co dalej z tą partią, jak trafić do elektoratu wiejskiego. Więc uradzili, tak można się domyślać, że trzeba pokazywać się w terenie jakąś inicjatywą, która ma trafić to osób niezadowolonych. Ale ta inicjatywa jest mocno spóźniona, a przede wszystkim została złamana zasada gdzie radni powołują w radzie powiatu zespół który wypracowuje dane stanowisko, nieważne kto je składa. Radny K Choma wskazał na błędy merytoryczne tego stanowiska, ja zaś apelowałem o powołanie zespołu, który usiądzie i wypracuje stanowisko bezstronne, wiedząc że rząd nad nim pracuje. Żadne argumenty nie trafiały do radnych PSL, więc my Prawo i Sprawiedliwość w ogóle nie głosowaliśmy nad tym stanowiskiem.

Bez wątpienia jest to polityczne stanowisko, nic nie wnoszące do sprawy, mocno spóźnione, na pokaz. Dlaczego tak piszę, ano dlatego, że jak podał PAP w dniu 09.06.2016 18:11 Będzie nowelizacja ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Przyznał, że miesiąc po jej wejściu w życie pojawiły się problemy z kredytami, gdzie zabezpieczeniem są grunty rolnicze.
Co istotne to Data: 24-06-2016 Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i Agencja Nieruchomości Rolnych spotkali się z przedstawicielami Związku Banków Polskich, Krajowej Rady Notarialnej oraz Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. Celem spotkania było wypracowanie porozumienia w sprawie kredytów i pożyczek, zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości rolnej. Łącznie odbyły się trzy zebrania w dniach 08, 14, 21 czerwca 2016 r., ich miejscem posiedzeń było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Omawiano na nich problemy powstałe w związku ze wstrzymaniem przez niektóre banki udzielania kredytów, których zabezpieczeniem miałyby być hipoteki ustanowione na nieruchomościach rolnych.

Po wejściu w życie ustawy ”o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa” banki zaczęły żądać wyceny gruntów, na których ma powstać nieruchomość powołując się na przepis w ustawie, że hipotekę można ustanowić na podstawie wartości gruntów na dzień ustanowienia hipoteki. Banki domagają się teraz, by jej wartość oszacował rzeczoznawca, podczas gdy przed wprowadzeniem ustawy robiły to same. Wynikiem tego było wstrzymanie udzielania kredytów zabezpieczonych na gruntach rolnych w wielu bankach. Spotkania miały doprowadzić do wypracowania rozwiązań, które nie naruszając podstawowych celów ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Efektem miały być zmiany niektórych ustaw, które ułatwiłyby udzielanie rolnikom i właścicielom nieruchomości rolnych o niewielkim obszarze, kredytów i pożyczek, których zabezpieczeniem będzie hipoteka na nieruchomości rolnej.

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały opublikowane propozycje, które zostaną przekazane do wykorzystania w trakcie prac parlamentarnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
• Umożliwianie nabycia nieruchomości rolnych w postepowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym przez inne podmioty niż rolnik indywidualny.
• Wyłączenie spod stosowania Art. 68 ust. 2A ustawy o księgach wieczystych i hipotece wszystkich nieruchomości rolnych, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, w tym głównie nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.
• Wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą suma hipoteki na nieruchomości rolnej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego nie będzie mogła przewyższać kwoty kredytu lub pożyczki wraz z ich kosztami, a nie tak jak jest w obecnym stanie prawnym wartości rynkowej nieruchomości.
• Umożliwienie stosowania projektowanych korzystniejszych rozwiązań, w stosunku do postepowań wszczętych od dnia 30 kwietnia 2016 r. czyli od dnia wejścia w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, a także czynności prawnych dokonanych przed wejściem w życie projektowanej ustawy.
Źródło; agrokapital.pl

Przypomnę, że banki dzisiaj domagają się by rzeczoznawca oszacował wartość działki, podczas gdy do tej pory banki same ,, na oko „ szacowały tą wartość. Przepis został przeniesiony z poprzedniej ustawy przygotowanej przez PSL. Podczas pracy nad ustawą banki nie sygnalizowały takiego problemu. Co istotne, na początku lipca br. zaplanowano prace w Sejmie nad nowelizacją ustawy o której działacze PSL szczebla wojewódzkiego z pewności wiedzieli. Szkoda, że tak znienacka zostało to wszystko zrobione, jak by to nie było w interesie nas wszystkich. Jeśli prace nad nowelizacją pójdą sprawnie, można się spodziewać, że jeszcze w wakacje zmiany wejdą w życie (dokładnie – 14 dni od opublikowania w Dzienniku Ustaw), a osoby których wnioski kredytowe zostały przyblokowane, będą mogły odetchnąć z ulgą.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s