Trzy słowa uczestnika 38 pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

W ostatnich dniach na Jasną Górę wchodziły pielgrzymki ze wszystkich zakątków Polski. Aby dojść do sanktuarium z Cudownym Obrazem Matki Bożej, niektórzy musieli pokonać setki kilometrów. Do tej pory najdłuższą trasę przeszły należące do 32. Pielgrzymki Szczecińsko-Kamieńskiej grupy z Łukęcina. Ich uczestnicy pokonali 640 km w 20 dni. Niewiele krótsze były: wyruszająca z Helu 35. Pielgrzymka Kaszubska (634 km w 19 dni), grupy ze Świnoujścia z 32. Pielgrzymki Szczecińsko-Kamieńskiej (621 km w 19 dni) oraz grupa z Giżycka z 24. Pielgrzymki Ełckiej (517,5 km w 16 dni). Jak co roku, 14 sierpnia pątnicy z archidiecezji lubelskiej dotarli na Jasną Górę. W 38. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę brało udział ok. 1,2 tysiąca osób, są to moje subiektywne wyliczenia. Wędrówka trwała 12 dni. Pątnicy mieli do pokonania ok. 320 km. 38. Lubelska Piesza Pielgrzymka wędrowała pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”. Na Wałach pątników witał abp Stanisław Budzik, który następnie przewodniczył uroczystej Eucharystii. 14 sierpnia przed oblicze Czarnej Madonny, oprócz 38. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, dotarły też inne piesze i rowerowe pielgrzymki: 36. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, 34. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, 21. Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa, 33. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin „Totus Tuus” z diecezji warszawsko-praskiej, 10. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków, Pielgrzymka Rowerowa z Ludwikowa i Gąbin w diecezji płockiej. W naszej grupie 12 szło ponad pięćdziesiąt osób, co jest podobnym wynikiem do ubiegłego roku.

Pozwolę sobie w paru zdaniach przekazać swoje odczucie, z pozycji kwatermistrza uczestnika pielgrzymki. To będzie inny obraz, gdyż mało przebywałem z grupą, aczkolwiek wiele rzeczy obserwowałem z boku. Trzeba sobie powiedzieć jasno, że przebycie 320 km, przez 12 dni jest dużym wysiłkiem fizycznym, zmierzeniem się z bólem nóg czy z wieloma niedogodnościami. Wszystko jest fajne gdy pielgrzymi rozumieją, że każde wyrzeczenie i udręka a jednocześnie pokora do tych niewygód, jest integralną częścią naszego pielgrzymowania do Maryi. Innym istotnym wymiarem jest rekolekcyjny wymiar, gdzie jest konferencja na konkretny temat, Msza Św. najczęściej polowa czy codzienny różaniec w różnych intencjach. Pielgrzymka jest aktem religijnym o charakterze pokutnym, co nie znaczy, że ma być smutna i pozbawiona radości. Jest wiele modlitwy, bo jak nigdy potrzeba jej jest na tym świecie. Niech każdy pamięta, że dobra i pokorna modlitwa jest najlepszym lekarstwem na bóle i bolączki całego świata jak i swoje. Przechodząc przez różne miejscowości czy wsie możemy poznać gościnność i uprzejmość oraz życzliwość mieszkańców, którzy ,, dożywiają „ pielgrzymów oraz użyczają noclegu czy możliwości kąpieli.

Jako kwatermistrz grupy 12 mogę stwierdzić, że jest wiele osób dobrej woli na naszej pielgrzymkowej drodze, co nie oznacza różnych trudności z noclegami czy możliwością opłukania swojego ciała. Problemem jest to, że pielgrzymi w wielu przypadkach nadużywają gościnności poprzez swoje kąpanie, zwłaszcza gdy gospodarze przyjmują już z kolei którąś z rzędu pielgrzymkę. Ponadto widać, że ludzie biedni a wierzący i rozumiejący innych, umieją się dzielić tym co mają, dachem nad głową i miską wody. Gorzej to widać, gdy na horyzoncie pojawią się ,,wypasione” wille, tam dostęp jest trudny nawet o zapytanie się o nocleg.

Niemniej grupa pielgrzymkowa staje się jak rodzina. A w rodzinie niby wszystko jest fajnie, ale czasem są niepotrzebne swary i w naszej grupie dało się to odczuć. Niestety, do tego przyczyniają się w większości starzy pielgrzymi, którzy czasem mylą ideę pielgrzymki. Nie da się załatwić wszystkich noclegów w pobliżu punktu bagażu z ,,oferowaną” kolacją. Pielgrzym musi być przygotowany na różne warunki. Rozumiem zmęczenie, obolałe nogi wraz z pryszczami, aczkolwiek musimy podchodzić z większą pokorą do naszego trudu. Pielgrzymka z zasady uczy pokory, gdyż człowiek przełamuje wiele barier, jak choćby w moim przypadku chodzenie po domach i ,, dziadowanie „ dla pielgrzymów noclegów czy słuchanie wielu dziwacznych słów pod adresem pielgrzymów czy księży. Co istotne, nawet pielgrzymi z naszej grupy dają się mocno w kości, ale czego się nie robi dla Niepokalanej. Jednak mimo tego, idea pielgrzymowania jest wspaniałą formą zgłębiania wiary i poznania samego siebie. W naszym życiu duchowym, zmierzenie się z trudem pielgrzymkowym jest pokazaniem odwagi w przełamywaniu swoich fizycznych słabości.

Wchodząc do klasztoru jasnogórskiego odczuwa się atmosferę świętości tego miejsca, i wielką satysfakcję, że oto biedny grzesznik przybył do matki której chcę powiedzieć wiele spraw. Klęcząc przed Cudownym Obrazem Królowej Polski, dziękowałem jej za 30 lat małżeństwa, syna kapłana czy za dobrodziejstwo minionego roku. Po raz pierwszy szedłem na pielgrzymkę do Częstochowy 30 lat temu po ślubie z żoną. I jak tu nie dziękować za wszystkie łaski i prosić o dalszą opiekę nad rodziną. Na pielgrzymkowym szlaku na Świętym Krzyżu miałem okazję odnowić przyrzeczenia małżeńskie jak i chyba w Chęcinach chrztu. Niezwykle ważne jest to, by idąc w pielgrzymce być po sakramencie pojednania i przystępować do najświętszego sakrament. A to wszystko może być za sprawą kapłana, który przewodzi grupie. Dlatego mam wielkie uszanowanie dla tych kapłanów, którzy swój wolny czas poświęcają na pielgrzymkowym szlaku. Jeśli będzie tendencja spadkowa liczby pątników, nie widzę innej możliwości jak zreformowanie pielgrzymki, tak by była dopasowana do jej potrzeba. Mimo pewnych mankamentów, polecam pielgrzymkę, warto przeżyć to co wzbogaca i uduchowia. Jeśli ma się cel i mocną wiarę, to reszta nie jest dla katolika przeszkodą w dotarciu do Jasnogórskiego sanktuarium.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s