Czy Polska zapłaci karę, za niewłaściwe korzystanie z Unijnych funduszy ?

O decyzji Komisji Europejskiej poinformował wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. Polska zapłaci za nieprawidłowe – zdaniem KE – wydatkowanie pieniędzy na wsparcie dla grup producenckich z branży owocowo-warzywnej. Rząd w Warszawie odwołuje się od tej decyzji. Jak tłumaczył Bogucki podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa, grupy producenckie z branży owocowo-warzywnej nie stały się silnym partnerem dla przemysłu mimo że na pomoc dla nich w poprzednich latach przeznaczono ok. 7,6 mld zł. Dodał, że w ocenie resortu rolnictwa, grupy te nieefektywnie wykorzystały środki.

Na niewłaściwe wykorzystanie unijnych funduszy na wsparcie grup producenckich wskazuje Komisja Europejska. Jej zdaniem były one niezgodne z prawem unijnym. Z tego tytułu na Polskę została nałożona już kara w wysokości ok. 700 mln zł, tj. 10 proc. przyznanej kwoty. – Pierwsza kara było to 55 mln euro za lata 2010-11, za lata 2012-2013 – 110 mln euro – wyliczał Bogucki. W tej chwili kara polega na zmniejszeniu o 20 proc. bieżącego finansowania grup producenckich. – Są to ogromne kary z tytułu przeprowadzonych przez ETO kontroli – ocenił wiceminister. „Do zdarzeń będących podstawą tego zawiadomienia doszło w latach 2010-2013 i dotyczą one nieprawidłowości przy uznawaniu pojedynczych podmiotów za grupę producencką, dzięki czemu przyznawano nawet milionowe dofinasowania z UE” – napisano w komunikacie prasowym CBA.

„Grupy te były sztucznie wykreowane celem dostosowania się do warunków i przepisów prawa wymaganych, aby otrzymać pieniądze, a nie miały na celu pożądanych koncentracji dostaw i umieszczania na rynku produktów wytwarzanych przez jej członków” – podało CBA. Złożone w prokuraturze zawiadomienie dotyczy przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez obecnego marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz dyrektora departamentu rolnictwa i środowiska w urzędzie marszałkowskim. Według CBA działali oni na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez grupy producenckie. Do przestępstwa miało dojść w okresie, gdy Sosnowski pełnił funkcję wicemarszałka województwa lubelskiego. Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski nie zgadza się z zarzutami CBA.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s