Dalszy ciąg Targowicy w PE ?

Parlament Europejski ma wezwać Komisję Europejską, by to właśnie ona w zastępstwie Trybunału Konstytucyjnego zbadała pod kątem zgodności z prawem UE oraz z polską konstytucją ustawy głosowane w bieżącej kadencji Sejmu. Ma też wydać kolejną rezolucję w sprawie Polski. W czwartek przedstawiciele większości frakcji w PE na spotkaniu konferencji przewodniczących zadecydowali, że we wtorek 13 września w Strasburgu odbędzie się kolejna debata na temat sytuacji w Polsce. Głosowanie nad rezolucją ma nastąpić dzień później. Za kolejną debatą i głosowaniem nad rezolucją o Polsce opowiedziały się wszystkie lewicowe i lewicujące środowiska polityczne, w tym EPL, eurosocjaliści, euroliberałowie, Zieloni oraz Zjednoczona Lewica Europejska.

Przeciwko była frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, a także eurosceptycy. W odróżnieniu od kwietniowej rezolucji europarlamentu o Polsce, najnowszy projekt porusza nie tylko sprawę TK, ale odnosi się również do innych ustaw i kwestii, które – zdaniem autorów projektu – mogą naruszać konstytucję i zasady rządów prawa oraz zapisy unijnej Karty Praw Podstawowych. W projekcie PE wyraża zaniepokojenie, że zmiany te „przyjmowane są szybko i bez właściwych konsultacji”. Dotyczy to ustaw o mediach, o policji, o prokuraturze, Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej, a także planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii „zdrowia reprodukcyjnego kobiet”. Zgodnie z projektem europarlament ma wezwać Komisję Europejską, by – wobec braku w pełni funkcjonalnego TK – zbadała te ustawy pod kątem zgodności z prawem UE.

Czego boją się lewacy technokraci? To, że rząd promuje patriotyzm gospodarczy, a może boją się procesu repolonizacji, czyli odzyskiwania banków i zakładów poprzez wykup w ręce Polskiego kapitału ? Orban i Kaczyński szeroko krytykowali dzisiejszą Europę, od potępiania imigrantów po krytykowanie globalnego kapitału który ma narodowość. Będą dążyli do nowej wizji UE. Polska miała być dostawca taniej siły roboczej i konsumentem importowanych produktów niskiej jakości, a tu następuje odmiana. Rząd PiS nie wpisuje się w narracje poprzedników, stad agresja. Obecny minister Skarbu Państwa właśnie podjął decyzję o przymusowym umorzeniu 39,15 mld zł „pożyczki”, jaką rząd Tuska przyznał Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych. Pożyczka ta była w istocie księgową manipulacją uruchomioną tylko po to, aby sztucznie zaniżyć rozmiar deficytu budżetowego. Powstaje pytanie – gdzie były wówczas salonowe media? Gdzie byli ekonomiści i obrońcy państwowości? Gdzie byli eurokraci z Brukseli? Dlaczego nikt z nich nie podnosił larum, że oto Tusk nam państwo niszczy od środka?!

Opozycja nie chce jednak rozwiązać problemu, który sama stworzyła, i eskaluje spór, angażując po raz kolejny instytucje europejskie. Korzystają na tym również tacy politycy pana Martin Schulz czy Guy Verhofstadt, którzy mają okazję do krytykowania Polski, za program reform, który może uderzyć w interesy zachodnich banków czy koncernów. Targowica niczego nie wygra, bowiem podobnych rezolucji w odniesieniu do Węgier było wiele, i co …spłynęły one, jak woda po kaczce! Niech PO i Nowoczesna nie zamazują sytuacji z reprywatyzacja w Warszawie. Problem w Polsce jest nie z demokracją tylko z kastą prawniczą (zamknięta, grupa społeczna ), która chce być ponad prawem. Jak duże musi być samozadowolenie osoby, która mówi o „nadzwyczajnej kaście ludzi” w czasie, gdy najgłośniejszym tematem jest oszukańczy proceder, którego skuteczność wynikała z zaangażowania ludzi wykonujących prawnicze profesje. Władza sądownicza próbuje się usytuować ponad demokracją – zamiast jej służyć. Suwerenem jest demokratycznie wybrany parlament – którego trzecia władza odrzuca, to robi TK.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s