Rozpoczyna się powakacyjny sezon na sesje !

Sezon wakacyjny mamy po za sobą, który obfitował w wiele wydarzeń kulturalno – społecznych, a co czeka obecnie nas ciekawego w lokalnej polityce ? Sesja Rady Miasta Kraśnik odbędzie się w dniu 29 września 2016r. (czwartek), a dzień wcześniej Rady Powiatu Kraśnickiego. Prawdopodobnie w najbliższy poniedziałek burmistrz powoła nowego wiceburmistrza, który będzie miał na wstępie wiele spraw do uregulowania, gdyż poprzednik odszedł ze stanowiska w lutym. W pierwszej kolejności należy przeanalizować nowelę ustawy – prawa zamówień publicznych z 13.05 br. Prawa zamówień publicznych zawiera rozwiązania, które mogą doprowadzić do rozszerzenia działalności miejskich spółek, z pominięciem procedury przetargowej. Warunkiem jest wykonywanie przez dany podmiot działalności w przeważającej części na rzecz gminy. W przyjętej przez sejm nowelizacji pułap ten został określony na poziomie ponad 90 proc. działalności kontrolowanej spółki. Czy zatem KPM ma szanse na rozwój i przejęcie całego rynku zieleni w mieście ? Bardzo ważnym punktem obecnej sesji rady miasta Kraśnik będzie uchwalenie wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2017-2019. Ten dokument będzie podstawą nie tylko w jakim kierunku będzie się rozwijał KPWiK, ale wyznacznikiem przyszłych taryf na wodę i ścieki.
Innym ważnym tematem nad którym będą się musieli pochylić radni, jest sprawa nazwy ulic. -W myśl zapisów ustawy, nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.
• Określono w niej, że „za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”.
Bieżący czas to także formułowanie się w zarysach nowego budżetu, gdzie radni powinni zgłaszać propozycje inwestycyjne.
Jeśli idzie o powiat, to można sobie wyobrazić, iż na sesji będzie dyskusja na temat sytuacji w rolnictwie w naszym powiecie. Ten temat może być pokłosiem tego co działo się w sejmiku Lubelskim. Tak jak w mieście, tak i w powiecie tworzy się zarys budżetu, dlatego należy składać propozycje inwestycyjne. Zastanawia mnie, co się wydarzyło w Gminie Gościeradów, gdyż na dożynkach wójt był sam, we władzach gminy aktualnie zniknęło nazwisko Tomasz Kremlaś zastępca wójta, a jeszcze w czerwcu był na tej stronie internetowej. Czyżby jakieś niedopatrzenie, a może zaistniał taki fakt ? Jak wiem, to wójt i sekretarz są z PO a zastępca wójta z PSL, który miał większość w radzie gminy. Biorąc powyższe obie sesje zapowiadają się ciekawe.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s