Nie powielajmy błędów z historii !

Będąc na spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim, gdzie padło wiele ciekawych informacji, należało zwrócić uwagę na przesłanie które skierował do zebranych działaczy, by zerwać stare układy z czasów AWS. Przypomnę, tym co od niedawna działają w polityce, kim jest RS AWS. Akcja Wyborcza Solidarność (AWS) utworzona 8 czerwca 1996 jak przeciw wagę dla lewicy i Unii Wolności. Stanowiła konglomerat partii, organizacji prawicowych i centroprawicowych, który pod przywództwem jej niekwestionowanego lidera Mariana Krzaklewskiego ratowali Polskę przed lewactwem. Jak uznano, należało podjąć szeroką współpracę z ugrupowaniami i organizacjami politycznymi, społecznymi, stowarzyszeniami i osobami indywidualnymi, którym bliska była nauka społeczna Kościoła katolickiego. Pod względem deklarowanej ideologii politycznej, AWS można określić jako ugrupowanie centroprawicowe, chrześcijańsko-konserwatywne. Sukcesem AWS było zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w wyborach 1997 r. – AWS zdobyło wówczas 201 mandatów w Sejmie i 51 w Senacie.

Największym błędem, tego ugrupowania było wejście w koalicje z Unią Wolności, gdzie sprawy gospodarcze były w ręku liberalnego polityka L Balcerowicza. Mimo, że premierem został Jerzy Buzek, działacz solidarności, to formalnie rządził Krzaklewski, który był mało decyzyjny. Niestety, hasła wyborcze, lustracja, dekomunizacja, uznanie PZPR za organizację zbrodniczą, powszechne uwłaszczenie, reprywatyzacja, powołanie instytucji skarbu państwa oraz Prokuratorii Generalnej czy zmiana haniebnej konstytucji, w większości okazały się pobożnymi życzeniami. Hasła AWS pozostały na papierze, a niemożliwa koalicja z UW – stała się faktem. W miastach, regionach czy powiatach szefem lokalnych struktur był działacz związkowy. Jak mówiono AWS jest z pnia solidarnościowego, opartego na wielu działaczach związkowych, którzy mieli odmienić sposób życia społecznego i moralnego. Jednak był to bardzo mało harmonijny organ, poparty związkowymi liberałami, więc wszystko rozbijało się w zarodku. Wielu związkowcom zamarzyła się kariera polityczna, a ponadto nowe pokolenie młodych głodnych kariery, nie myślało w kategoriach prospołecznych, tylko własnego zysku politycznego. Ci co myśleli w kategoriach patriotyzmu gospodarczego i rozliczenia komuny, byli w mniejszości. Na tym tle dochodziło w AWS do konfliktów. Po przegranych w 2001 roku, AWS i rozsypał jak domek z kart.
Niemniej, pewne układy pozostały, zwłaszcza u tych działaczy którzy byli w AWS.

To zdecydowanie przeszkadza jak choćby w Kraśniku, by podejmować racjonalne decyzje personalne, by zmieniać toksyczne układy. Ja osobiście nie byłem w AWS, niemniej z racji etatowego działacza związkowego w FŁT Kraśnik, znałem wiele powiązań. Dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość nie może powielać tych błędów, dlatego należy dawne układy zerwać. Wielu działaczy AWS w Kraśniku później znalazło się w PO, a w tej grupa spora liczba związkowców, którym spodobała się polityka. Od tego czasu, związek zawodowy Solidarność, konsekwentnie oddalał się od ludzi pracy. W tym okresie Krzaklewski doprowadził na Krajowym zjeździe do zniesienia kadencyjności przewodniczących wszystkich szczebli w związku. Upolityczniony związek zawodowy tracił na znaczeniu, gdyż w większości przywódcy związkowi byli w komitywie z działaczami Platformy Obywatelskiej w Kraśniku. Wiem coś na ten temat, gdy w 2006 roku poparłem oficjalnie PiS i wystartowałem w wyborach samorządowych. Szokiem dla nich było wybranie mnie na radnego rady powiatu.

Pomijając moją historię, PO to partia bez ideowa, oparta idea na korycie. Wielu działaczom tej partii jest obojętne, z skąd startują a by być przy władzy. Obecnie, nic się nie zmieniło w tym zakresie, a w Kraśniku nie stała im się żadna krzywda. To ludzie prawicy mają pretensje, że osoby dawnego układu, mimo 6 lat rządów Włodarczyka dalej sprawują intratne miejsca. Co istotne, w październiku mija rok od objęcia Rządów Prawicy, a tu praktyczne zmiany jakie dotarły do Kraśnika są kosmetyczne. Pamiętajmy, że za czasów P Czubińskiego i sprzątaczki były zatrudniane z namaszczeniem politycznym, tam nie było przypadków, a tym bardziej na wyższych stanowiskach. Nie inaczej robił PSL, gdzie zatrudnił całe masy swoich i to trwa do dzisiaj. Z przykrością stwierdzam, że Prawo i Sprawiedliwość pod tym względem wygląda jak ubogi krewny. Gdyby to popadło na PSL czy PO, to dopiero by było przewietrzenie gabinetów, a tak, to nawet zamiany biurek nie ma. Polityka kadrowa PiS w Kraśniku całkowicie leży, co nie jest prawdą, że nie ma kadr, lecz jest brak przywództwa. Dlatego napomnienie, odnośnie dawnych kolegów z AWS należy uznać za bardzo trafne.

Ludzie oczekują zmian nie tylko na górze. Prawo i Sprawiedliwość w Kraśniku, musi zmienić sposób uprawiania polityka, zgodnie z kluczem jaki wskazuje jej lider w kraju. A takie bierne działanie, to droga do przegranych wyborów samorządowych. Czas nietrafionych polityków czy samorządowców powinien się skończyć, bo to uderza w Prawo i Sprawiedliwość. Należy podejmować odważnie decyzje i nie wahać się z ich podejmowaniem, bo brak decyzji działa negatywnie. Nie może być tak jak z wiceburmistrzem, bo to ośmiesza dany urząd. Nie marnujmy szansy, by zmieniać pozytywnie otoczenie, szukając już uczciwych i zdolnych kandydatów na przyszłe wybory samorządowe. Kraśnik to piękne miasto i szkoda oddawać je w jakieś inne ręce, gdzie tu jest prawicowa większość. Ważny będzie kandydat wystawiony przez Prawo i Sprawiedliwość. W wielu gminach będzie nowe otwarcie, gdyż lokalna społeczność ma dość obecnych włodarzy gminnych, tylko tu potrzebna jest rozwaga w wyłaniani kandydatów, bez łapanki z ulicy. A to wszystko samo się nie zrobi, przecież PiS nie ma Koła Gospodyń Wiejskich czy OSP. Ponadto Kraśnicka propaganda ( czytaj prasa ) zdecydowanie po stronie tych co walczą z prawicą. Niemniej, głowa do góry, czas na dobrą zmianę.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s