Czy pakiet socjalny obowiązujący w FŁT Kraśnik, obejmuje odchodzących na świadczenia przedemerytalne ?

Doszły mnie słuchy iż jeśli ktoś zamierza odejść na świadczenie przedemerytalne w PBF Kraśnik, powinien odejść do końca października. Ktoś powie, jest to tylko sugestia dozoru czy działaczy społecznych, niemniej już kiedyś słyszałem, jak niektórzy pocztą pantoflową wmawiali innym o tym, że świadczenia przedemerytalne będą trwać do końca 2015 roku. Co oczywiście było nie prawdą, ale to zrobiło swoje. Niemniej dziwi mnie, przecież związki zawodowe odtrąbiły sukces z zawarcia pakietu socjalnego z chińczykami na prawie 5 lat, gdzie jest zagwarantowane bezpieczeństwo pracy do końca obowiązywania umowy. Jeśli tak, to, czy osoby odchodzące z pracy na świadczenie przedemerytalne, przyczynaz winy pracodawcy, nie powinny otrzymywać rekompensaty jakie są ponoć zapisane w tym pakiecie socjalnym, gdy kogoś zwolni zakład przed upływem jego obowiązywania ?

Świadczenie przedemerytalne jest świadczeniem pieniężnym finansowanym ze środków Funduszu Pracy dla pracowników w wieku zbliżonym do emerytalnego, którzy posiadają długi staż zawodowy (wystarczający do nabycia emerytury) i utracili źródło przychodu w związku z ustaniem zatrudnienia lub stosunku służbowego wskutek przyczyn od nich niezależnych, nie osiągnęli natomiast wieku emerytalnego. Ważne jest to, że przyczyna wypowiedzenia musi nastąpić z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Jednym z podstawowych warunków otrzymania świadczenia przedemerytalnego jest nabycie uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych i pobieranie go przez 6 miesięcy (180 dni). W tym czasie dana osoba nie może bez uzasadnionej przyczyny odmówić przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych. Świadczenie przedemerytalne będzie przysługiwało na wniosek zainteresowanego, który spełnił te wymogi.

Co na tym chce skorzystać PBF Kraśnik. Odmłodzi załogę i skorzysta mówiąc kolokwialnie, z taniej siły roboczej. Jest wiele możliwości zatrudniania poprzez PUP w Kraśniku, jak prace interwencyjne czy refundacja pracodawcy części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 12 miesięcy za zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanych bezrobotnych do 30 roku życia. Pracodawca lub przedsiębiorca deklarujący zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanych bezrobotnych przez okres 12 miesięcy refundacji oraz przez 12 miesięcy po zakończeniu refundacji. Maksymalna wysokość refundacji wynosi do 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę wraz ze składką na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia. Z refundacji będą mogli skorzystać tylko ci pracodawcy, którzy w okresie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku nie zmniejszyli zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Bez wątpienia Zarząd spółki robi wszystko by osiągnąć swój cel, jakim jest zadowolenie właściciela odpowiednim zyskiem. Choć ten założony zysk nie jest wielki, jak na wielkość zakładu, niemniej przy problemach z zamówieniami, może być trudny do uzyskania. Jeśli praca przez PUP w Kraśniku, raczej to wyklucza współpracę z agencją pracy tymczasowej. Wątpliwą rzeczą będzie, by w ten sposób zakład zaoszczędził 2 mln zł. na funduszy płac. Z pewnością jest to rozwiązanie słuszne ekonomiczne, przy założeniu stabilnej produkcji. A z tym będzie trudno, gdyż to widać po zamówieniach IV kwartale. Słyszałem o nadziejach na podwyżki pracowników jeszcze w sierpniu, co dzisiaj staje się mało realne. Obecnie zakład ma przechodzić audyt certyfikujący, niemniej istotą problemu jest utrzymanie wielkości produkcji w najbliższym okresie.
To nie mój czarny pijar, jak próbuje się wmawiać pracownikom, tylko troska o ich, a inne czynniki wpływają na obecną sytuację zakładu. Ja próbowałem zakład uchronić przed pewnymi negatywnymi zjawiskami, ale nie chciano słuchać, więc z koniem nie ma się co kopać. A efekty szklanej przyszłości jakoś się oddalają, i tych dynamicznych inwestycji brak. Pomijając ten wątek, jestem ciekaw jak związki zawodowe podchodzą do problemu zwalnianych na świadczenie przedemerytalne w kontekście pakietu socjalnego. Kogo bronią i tu zakończę.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s