Rząd stawia na pomoc rodzinie !

Polityka społeczna po wygranych wyborach PiS w 2015 roku ulega zdecydowanej poprawie. Takie działanie kuje tych, co do tej pory mówili że się nie da tego zrobić. W natłoku szumu informacyjnego przez różne maści media, często stojące przeciw temu Rządowi, które nie zawsze są precyzyjne w przekazie, czy osoby których celem jest mieszanie, starają się robić destruktywny obraz wokół działań Prawa i Sprawiedliwości w zakresie. A dzieje się dużo w obrębie poprawy losu osób najbiedniejszych. Ponadto, Rząd prawicy wywiązuje się z obietnic składanych podczas kampanii wyborczej. Już niedługo nastąpi obniżenia wieku emerytalnego. Nikt nie mówił w kampanii wyborczej, że to nastąpi na drugi dzień po objęciu władzy. Niewątpliwie problem jest w kwestia wysokości kwoty wolnej od podatku. Tu mają być zreformowane podatki, gdzie od 2018 roku będzie się płacić od zarobków jeden podatek – i to mniejszy niż obecne daniny publiczne. Dlatego, majstrowanie przy kwocie wolnej od podatku było by bezzasadne. Niemniej poczekajmy na projekt jednego podatku, by cokolwiek móc powiedzieć. Obecne progi podatkowe są skrajnie „spłaszczone”, bo 18-proc. stawką PIT rozlicza się ponad 97 proc. podatników. Z kolei maksymalna, 32-proc. stawkę przekraczającą 85 tys. zł rocznie dochodów, jak widać bardzo mała grupa.

Innym, bardzo ważnym społecznym problemem kraju, jest niska liczba urodzeń dzieci. Dlatego, sztandarowe wyborcze hasło, Program Rodzina 500 plus, został od ręki wdrożony, mimo sprzeciwu środowisk liberalnych skupionych wokół PO i Nowoczesnej. Takie działanie jest krokiem do zmniejsza ubóstwa w Polsce, a jednocześnie daj szanse młodym na zakładanie rodzin. Tu należy zwrócić uwagę, jakże ważne jest słuchanie tego co mówi rząd Beaty Szydło, a nie jakieś tam usłyszane i niesprawdzone informacje, które są powielane, często dyskutanci nie orientują się co chodzi w danej sprawie. I tak, nie zabraknie na program 500+, czy inne świadczenia środków finansowych. Jeśli, zaś idzie o emerytury, czym innym jest wiek, a czym innym staż.

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn przewiduje znajdujący się w Sejmie prezydencki projekt ustawy emerytalnej. Prace nad nim zakończyła już sejmowa podkomisja nadzwyczajna, która rekomenduje wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku.
Natomiast, NSZZ „Solidarność” opowiada się za obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Domaga się jednak możliwości przejścia na emeryturę po 35 latach stażu pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn.
Rzeczniczka klubu PiS i przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Beata Mazurek zapowiedziała w poniedziałek 17 października br., że prezydencki projekt zostanie przegłosowany w Sejmie w ciągu dwóch tygodni. Senat niezwłocznie zajmie się tym tematem, jak tylko wpłynie z sejmu projekt ustawy.

Bardzo ważnym i istotnym działaniem rządy, jest podniesienie kwoty najniższej emerytury, niezależnie czy będzie ona wypłacana przez ZUS czy KRUS, ma to nastąpić w marcu 2017 roku. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że najniższa emerytura zostanie podniesiona z 882,56 zł do 1 tysiąca złotych. W KRUS też zostanie wprowadzona gwarancja najniższej emerytury 1000 zł. Waloryzacja emerytur i rent wyniesie w 2017 r. 0,73 proc. wzrosną również: renta socjalna – z kwoty 741,35 gr. do kwoty 840 zł oraz renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – z kwoty 676,75 groszy do kwoty 750 zł. Minimalna gwarantowana podwyżka to 10 zł. Zostaną nią objęci wszyscy emeryci i renciści, których świadczenia nie przewyższają kwoty 1369,86 zł. Pozostali, jak wyjaśniła minister Rafalska, otrzymają podwyżkę zgodną ze wskaźnikiem waloryzacji. Według szacunków resortu, na podwyżce skorzysta ok. 2,1 mln świadczeniobiorców FUS oraz prawie wszyscy świadczeniobiorcy KRUS (ok.1,1 mln z 1,2 mln wszystkich świadczeniobiorców).

Najbardziej pokrzywdzoną grupą, z mojego punktu widzenia, są osoby które przeszły na świadczenia przedemerytalne. Począwszy od 1 marca 2016 r. wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosi 1029,86 zł, to około 870 złotych netto, która jest niewystarczające w praktyce na żadne bieżące potrzeby. Nie posiadają one również innych rodzajów ulg, przyznawanych m.in. bezrobotnym czy też emerytom.
Jednak są bardzo dobre informacje, jak podwyżka minimalnego świadczenia. Od 2017 r. płaca minimalna będzie wynosiła 2000 złotych. To spory skok w górę biorąc pod uwagę, że obecnie jest to 1850 złotych. Także od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa dla pracujących na umowach zlecenie oraz samozatrudnionych będzie wynosić 13 zł. Jest to milowy krok do przodu.
Od 1 listopada 2016 r. zasiłek rodzinny będzie wynosił miesięcznie:
•95 zł na dziecko w wieku 0-5 lat (wzrost o 6 zł),
•124 zł na dziecko w wieku 6-18 lat (wzrost o 6 zł),
•135 zł na dziecko w wieku 19-23 lata (wzrost o 6 zł,).
Natomiast od 1 listopada 2017 r. będzie wynosił:
•100 zł na dziecko w wieku 0-5 lat (wzrost o 5 zł),
•130 zł na dziecko w wieku 6-18 lat (wzrost o 6 zł),
•140 zł na dziecko w wieku 19-23 lata (wzrost o 5 zł).
Od 1 listopada 2015 r. zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 674 zł. W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnoprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 764 zł.
Natomiast od 1 listopada 2017 r. kryterium dochodowe będzie wynosiło:
•kryterium ogólne – 754 zł,
•kryterium dla rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym – 844 zł.
Oczywiście, nie są to wszystkie działania, gdyż teraz także mają być objęte większą pomocą kobiety, jak i dzieci niepełnosprawne. Ponadto, funkcjonuje pomoc społeczna, która wspiera tych najsłabszych. Niniejszym, nie da się wszystkiego poprawić, gdyż budżet państwa nie jest z gumy.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s