Prawo i Sprawiedliwość wspomaga wieś !

Tak się składa, że o Polskiej i Kraśnickiej wsi wielokrotnie pisałem na moim blogu. Staram się pisać obiektywnie jak wygląda sytuacji wsi i jakie ma problemy rolni. Jak stwierdziła premier Beata Szydło -,, wieś to nie tylko rolnictwo. Wieś to szkoła, to kultura, infrastruktura, służba zdrowia. Wieś to ogromne bogactwo, o którym musimy nie tylko pamiętać, ale i je pielęgnować. Chcemy, aby polska wieś stała wartościami, które są ciągle tak żywe – rodzina, wiara, tradycja ale i nowoczesność. Chcemy nowoczesnej, tradycyjnej wiernej polskiej wsi.” I ja się z tym absolutnie zgadzam i tak to postrzegam. Ludzie żyjący z samego rolnictwa w naszym powiecie to od 10 % do 20% w zależności od uprzemysłowienia terenu. Niniejszym, dla partii prawicowej jaką jest PiS, bardzo ważna pozycję w swojej działalności zajmuje właśnie wieś. Dlatego nie może dziwić konwencja PiS która odbyła się w Wojniczu.

Kaczyński mówił, że praca rolników nie jest zwykłą pracą, ale „misją, którą należy wypełniać przez całe życie i przekazywać następnym pokoleniom”. – My takiej wsi będziemy bronili, bo ona jest Polsce tak bardzo potrzebna w różnych sferach – zaznaczył. Na koniec szef PiS podziękował za pracę wszystkim polskim gospodarzom oraz premier Beacie Szydło, która „tak pięknie od roku pracuje i walczy o Polskę, a także o polską wieś, którą zna i którą rozumie”. Szydło mówiła, że dzięki wartościom pielęgnowanym na polskiej wsi, Polska będzie silnym, ważnym państwem na mapie Europy i świata. – Chcemy, żeby polska wieś stała wartościami, które tutaj są ciągle żywe: rodzina, ojczyzna, wiara, tradycja, ale też i nowoczesność. Chcemy nowoczesnej, tradycyjnej i wiernej polskiej wsi – powiedziała premier.
Beneficjentami programów PiS wprowadzanych dla wszystkich obywateli jest w dużej mierze polska wieś. Tak jest w przypadku programu 500plus. – 36 proc. ogółu dzieci, które korzystają z programu, mieszka na wsi, to 1 mln 360 tys. dzieci, do których trafiło już ponad 4 mld zł, do 63 proc. dzieci do 18. roku życia trafia to największe wsparcie, jakie kiedykolwiek otrzymała polska wieś – wyliczała Szydło. Przypomniała też, że od 1 stycznia 2017 r. najniższa emerytura będzie wynosiła 1 tys. zł. – Na tyle teraz nas stać, ale jeśli ktoś dostaje 882 zł, a tyle wynosi najniższa emerytura, to 117 zł i 44 gorsze to niebagatelna kwota. Będziemy dążyli do tego, żeby te emerytury były jeszcze wyższe – zapewniła. Premier mówiła również o podniesieniu stawki zwrotu części akcyzy do paliwa rolniczego na 1 zł. – Był to jeden z postulatów Krajowej Rady Izb Rolniczych. Odpowiedzieliśmy na ten postulat pozytywnie, ponieważ deklarowaliśmy i w praktyce to realizujemy – chcemy dialogu.

Minister Jurgiel jako najważniejsze zadanie na przyszły rok wymienił przygotowanie i wprowadzenie w życie „Paktu dla obszarów wiejskich” – całościowego dokumentu o charakterze porozumienia społecznego. Zgodnie z jego zapowiedzą, ma on zostać przyjęty w połowie przyszłego roku. Jak mówił, umocnieniu pozycji rolników mają służyć przygotowywane ustawy dotyczące m.in. spółdzielni rolniczych, ustawa umożliwiająca bezpośrednią sprzedaż artykułów żywnościowych pochodzących z własnych gospodarstw rolnych czy rozszerzająca możliwości ubezpieczania się w towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych. Perspektywa jednego roku rządów to niewiele – nasz program przekształceń cywilizacyjnych na polskiej wsi jest rozłożony na wiele lat. Rząd PiS go wypełni i dotrzyma złożonego słowa – podkreślił Jurgiel.
Prezes PSL na briefingu zorganizowanym pod pomnikiem lidera ruchu ludowego Wincentego Witosa nawiązał do niedzielę konwencji rolnej PiS. – Faryzeusze mogą przyjść do Wierzchosławic, ale najpierw muszą się uderzyć we własne piersi – podkreślił Kosiniak-Kamysz. Dodał, że PiS powinno odpowiedzieć, czy poprze projekt dot. rehabilitacji Wincentego Witosa i innych polityków „niesłusznie skazanych” w procesie brzeskim w latach 30., który ludowcy w styczniu złożyli w Sejmie. Następnie powiedział, o propozycji podniesienia wieku emerytalnego o pięć lat z dnia na dzień który jest w projekcie prezydenckim, jest kwestią fundamentalną – zaznaczył b. minister pracy.

Czyżby Kosiniak – Kamysz miał amnezje ? Na początku października sejmowa podkomisja zakończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy ws. emerytur. Zarekomendowała poprawkę, która zakłada wprowadzenie niższego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – od pierwszego października 2017 roku. Zmiany obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS). Projekt prezydencki obniża powszechny wiek emerytalny dla kobiet 60 lat i dla mężczyzn 65 lat, który koalicja PO-PSL podniosła do 67 lat dla wszystkich. Szerzej, o tym pisałem w artykule, obraz kraśnickiej wsi. No cóż, przez osiem lat PSL będąc u władzy nie doprowadzi do rehabilitacji Witosa i teraz podnosi głośne halo. Ten krzyk, to frustracja prezesa, pokazująca jak to środowisko jest oderwane od rzeczywistości. Jednocześnie mnie nie dziwi ten ludowców strach z powodu podejmowanych działań Rządu na rzecz rolnictwa i wsi. Jeśli mieszkańcy będą odczuwać poprawę bytu materialnego, to PSL zostanie partia niszową. Już społeczeństwo wiejskie ma dość tej narracji wykonaniu prezesa i czołowych działaczy ludowych, którzy wykorzystują instrumentalnie elektorat wiejski, do swoich ambicji politycznych. Nawet rozpaczliwe szukanie niezadowolenia na wsi i próby wywołania blokad czy manifestacji nie znalazło poklasku. Czy to nie daje do myślenia ?

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s