Reformę edukacji.

Dnia 9 listopada br. Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw wprowadzających reformę edukacji, w tym zmieniających strukturę szkół w Polsce, m.in. likwidujących gimnazja. Chodzi o dwa projekty: Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe. Zgodnie z planem zmiany formalnie wejdą w życie w styczniu 2017 roku. Tak, by do września 2017 samorządy zdążyły się do nich przygotować. O likwidacji gimnazjów i powrocie do 8-klasowej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum oraz wprowadzeniu szkół branżowych w miejsce zawodowych PiS mówiło już w czasie kampanii wyborczej, a premier obiecywała w expose. Samodzielne gimnazja miały wyrównywać szanse edukacyjne, a tymczasem 60 procent z nich funkcjonuje w zespołach – ze szkołami podstawowymi i ponadgimnazjalnymi. Największe obawy o swoją przyszłość mają nauczyciele z samodzielnych gimnazjów. Z reformy edukacji cieszą się dyrektorzy szkół podstawowych, zwłaszcza tym którym przybędą dwa roczniki. Reforma edukacji będzie wprowadzona na początku przyszłego roku szkolnego Proces potrwa 2 lata.

,,Tradycyjnie z reformy nie jest zadowolona opozycja jak i ZNP. W październiku 2015 r., tuż przed wyborami do Sejmu, w siedzibie ZNP podpisano porozumienie na rzecz oświaty. Stronami umowy byli reprezentujący związek Sławomir Broniarz i Zjednoczona Lewica, która do wyborów szła z oficjalnym poparciem ZNP. Szła również z programem wyborczym, który w punkcie o edukacji brzmiał następująco: „gimnazja to nieudany eksperyment oświatowy. (…) Podkreślamy, że gimnazja przyczyniają się do kumulacji problemów wychowawczych”. I pod tym podpisywał się Broniarz!” Źródło niewygodne.info.pl
W kontekście sporu o gimnazja i pomysłu ich likwidacji (a właściwie wchłonięcia przez szkoły podstawowe i średnie) warto przypomnieć o tym, co działo się w latach 2008 – 2014. Otóż zamknięto wówczas aż 1146 szkół i to bez żadnej reformy systemu oświaty. Szkoły były likwidowane, gdyż rząd zmniejszał dofinansowanie i najzwyczajniej w świecie nie było pieniędzy na ich utrzymanie. Pracę straciło przy tym tysiące nauczycieli, a mimo temat ten nie przebił się do medialnego mainstreamu, tak jak dziś kwestia gimnazjów…

Problem oświaty nie wynika z reformy bieżącej, lecz niżu demograficznego oraz niedostosowania sieci szkół w gminach do możliwości finansowych samorządów. Innym problemem jest Karta Nauczyciela która nie pasuje do rzeczywistości. Wiele szkół aby przetrwać, uciekło w szkołę stowarzyszeniową gdzie nie obowiązuje karta nauczyciela, zwiększając wymiar czasu pracy i nałożonych zadań dla nauczyciela, z mniejsza pensją. Samorząd obawiając się zamieszania wokół likwidacji szkoły, oddawał je fundacjom i stowarzyszeniom do prowadzenia by ograniczyć straty. Większości te szkoły z dużymi problemami funkcjonują i dalej stoją na rozdrożu swojej działalności. Ponadto problemem szkół jest ich często duża kubatura do ilości uczniów. I jakbyśmy nie spojrzeli, nie da się tak utrzymać szkoły bez środków samorządowych. Dlatego trzeba coś robić, bo wiele gmin nie stać, a społeczeństwo chce dobrych dróg czy innych inwestycji lokalnych.

Reforma edukacji, nic się nie zmieni wobec nauczycieli, będzie tylko mniej dyrektorów szkoły, o liczbę dyrektorów gimnazjów. Ponadto, czas by nauczyciele emeryci poszli na zasłużony wypoczynek, bo nauczanie jest mocno stresujące i męczące. A z pustego i Salomon nie naleje, więc gminy nie będą sztucznie utrzymywać zatrudnienia. Bardzo dobra decyzja z tymi gimnazjami, człowiek rozsądny wie ze to konieczne. 5 331 zł na ucznia na 2017 rok, tyle wyniesie kwota części oświatowej subwencji ogólnej. W stosunku do roku 2016 (5 278 zł) wzrośnie on o ok. 1 proc., tj. o ok. 53 zł. Łatwo obliczyć jakim środkami finansowymi będzie dysponowała szkoła – ilość uczeni razy subwencja na ucznia. Wiec jasno wynika, jakie będą finanse w danej szkole, a jak wyglądać będzie oświata w danej gminie, zależy to od samorządowego podejścia wójta, burmistrza czy starosty. A manifestacje tego stanu nie poprawią, gdyż nie zmienią budżetu danej jednostki.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s