Warto wiedzieć – Magazyn Śledczy w TVP.

Dnia 16 listopada w TVP wyemitowany był program Anity Gargas – Magazyn Śledczy, o kuriozalnym wyjeździe z Lublina do Izraela prominentnych polityków PO-PSL i biznesmenów. Wyprawę do Izraela, którą w dniach 18 – 20 czerwca br. zorganizował Port Lotniczy Lublin w ramach promocji regionu i lubelskiego lotniska. Jak dowiedzieliśmy się z tego materiału telewizyjnego koszt całej imprezy wyniósł 1 533 072 zł, czyli ponad 16 tys. zł na osobę. Dziwnym trafem,, słusznego nurtu” media, anty rządowe nabrały usta w wodę.

Według ustaleń kontrolerów z CBA, finansując konferencję zarząd spółki, Port Lotniczy Lublin popełnił przestępstwo, gdyż doprowadził do straty majątkowej w spółce. Według agentów wybrano organizatora z pominięciem przetargu, co było zgodne z regulaminem spółki. Ale już zawierając umowę nie zadbano o interes spółki. Na samą konferencję pojechało 96 uczestników, ale zapłacono za 120 osób. Według CBA, również za każdy element umowy – od przelotu, przez noclegi po catering i obsługę techniczną i medialną na miejscu – można było zapłacić znacznie mniej, nawet dwukrotnie. Służba antykorupcyjna przekonuje również prokuraturę, że nie było żadnego powodu, by za całą imprezę płaciło właśnie lotnisko, choć tylko trzech pracowników na nią poleciało. Co więcej, wylot do Izraela był z Warszawy a nie z samego lubelskiego lotniska. CBA złożyło doniesienia do prokuratury na działania zarządu lubelskiego portu lotniczego.
Samo szkolenie trwało 3 godziny i nic więcej, żadnych oficjalnych spotkań. Samorządowców szkolił bohater afery Art-B Andrzej Gąsiorowski.

Jednak całej wizyty przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, urzędu miasta, uczelni i lokalnych uczelni w Izraelu nie organizowała spółka Port Lotniczy Lublin. W doniesieniu agenci CBA napisali, że rola władz spółki ograniczyła się do wyboru organizatora. Z dokumentów wynika, że zrobiono to z pominięciem prawa o zamówieniach publicznych, z tzw. wolnej ręki.- Wybrano świeżo zawiązaną fundację, która przed podpisaniem umowy oficjalnie nie rozpoczęła nawet działalności. To wyraźnie widać w programie gdy szukano siedziby fundacji- Dziedzictwo Kulturowe. Dla jasności sprawy należy podkreślić, że brali udział w wyjeździe, prezydent Lublina Krzysztof Żuk – PO, jak i Sławomir Sosnowski marszałek województwa lubelskiego – PSL.

Do tej całej pikanterii sprawy, należy dodać problemy tych Panów z CBA. CBA ustaliło, że prezydent Krzysztof Żuk łączył swoją funkcję z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie i że pobierał z tego tytułu wynagrodzenie/zapłatę, w sumie ponad 260 tys. zł. Kierownik delegatury CBA ocenia, że prezydent Lublina złamał przepisy ustawy antykorupcyjnej, natomiast profesor Stanisław Sołtysiński, uznany autorytet w dziedzinie prawa, stwierdza, że nie doszło do naruszenia przepisów ustawy antykorupcyjnej, przytaczając na poparcie swojej tezy wyrok Sądu Najwyższego z 2006 roku.
Sławomir Sosnowski ma także problem z CBA które sformułowało i złożyło w prokuraturze zawiadomienia o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez marszałka oraz Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska. Do zdarzeń będących podstawą tego zawiadomienia doszło w latach 2010-2013 i dotyczą one nieprawidłowości przy uznawaniu pojedynczych podmiotów za grupę producencką, dzięki czemu przyznawano nawet milionowe dofinasowania z UE. Kontrola CBA wskazuje, że kilka spółek, wbrew przepisom i mimo jasnych informacji posiadanych przez urzędników o niespełnieniu przez nich minimalnych warunków ustawowych, uznawano w urzędzie marszałkowskim za grupę producencką. Kto ma rację w tych sprawach nie mnie rozstrzygać.

Trzeci watek tej całej sprawy to udział Andrzeja Gąsiorowskiego w tym szkoleniu. Dla przypomnienia, początek lat ’90 był okresem narodzin wielu spektakularnych fortun, nierzadko w co najmniej dwuznacznych okolicznościach, przy wykorzystaniu słabości systemu prawnego i aparatu państwa. Szefowie spółki Art-B zostali oskarżeni o to, że wykorzystując luki prawne, narazili na straty własną firmę i cały polski system bankowy. Stosując oscylator, a wg oskarżeń także łapówki, oszustwa i znajomości właściciele ART-B Andrzej Gąsiorowski i Bogusław Bagsik zbili ogromny majątek – w dużej części kosztem NBP – i latem 1991 r. tuż przed aresztowaniem zbiegli z Polski do Izraela. Mówiło się o ich kontaktach z politykami oraz służbami specjalnymi, ale te wątki nigdy nie znalazły się w żadnym akcie oskarżenia. Przez 25 lat nie zdołano wyjaśnić półtorarocznej działalności spółki. Bagsik swoją karę odsiedział w więzieniu w Polsce, choć długo ukrywał się zagranicą. Andrzej Gąsiorowski do dzisiaj nie został ukarany.

1 lipca 2015 roku weszły w życie zmiany w kodeksie karnym, które spowodowały skrócenie o pięć lat okresu przedawnienia za czyny zarzucane Gąsiorowskiemu. Zarzuty względem oskarżonego dotyczyły okresu między październikiem 1990 a sierpniem 1991 roku. Gdyby nie nowelizacja przepisów, sprawa przedawniłaby się w 2016 roku. Z wnioskiem o umorzenie postępowania z powodu przedawnienia wystąpił oskarżony, jego obrońca i prokurator. Sprawa zarzucanego przywłaszczenia to 71,7 mln zł jest już nieaktualna. A przecież piewca narodu Lech Wałęsa przyrzekał; “puszczę ich w skarpetkach” tych dwóch żydowskich złodziei – Bagsika i Gąsiorowskiego, którzy za wykradzione w Polsce biliony urządzili sobie luksusowe pałace w Izraelu. Nie należy słów Wałęsy traktować poważnie, jak i tej osoby.
Art B to miał być skrót od „artyści biznesu”, bo najpierw połączyła ich miłość do muzyki. Bogusław Bagsik, żydowskie dziecko z protestanckiej rodziny, zainteresował się biznesem, żeby zarobić na instrumenty. Stroił cudze oraz występował z zespołem kościoła baptystów. Andrzej Gąsiorowski, początkujący lekarz ginekolog ze szpitala górniczego w Wałbrzychu, grywał w zespołach przy kościołach ewangelickich. Poznali się w Warszawie w 1985 r. na koncercie Cliffa Richarda. Bagsik miał wtedy 23 lata, Gąsiorowski był o kilka lat starszy. W 1988 r. założyli Art B. Miała siedzibę w Cieszynie, gdzie zamieszkali.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s