Mały krok do przodu, ale potrzebne następne !

Rząd przyjął w czwartek projekt obniżający renty i emerytury ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy PRL za czas do końca lipca 1990 r. Planuje się, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Świadczenia emerytalne i rentowe w nowej wysokości będą wypłacane od 1 października 2017 r. Obecnie najwyższe emerytury mundurowe sięgają 19 tys. zł miesięcznie. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że projekt dotyczy około 12 tysięcy byłych funkcjonariuszy SB, którzy pobierają teraz wyższe wynagrodzenia niż ustalony pułap. Średnia esbecka emerytura wynosi obecnie ponad 3200 złotych.

Premier Beata Szydło mówiła w ubiegłym tygodniu, że zmiany te przywracają elementarną sprawiedliwość społeczną dotyczącą ludzi, którzy w czasach PRL-u byli prześladowani. – To oni poświęcali swoje życie, swoje kariery, dlatego byśmy dzisiaj mogli mówić, że żyjemy w wolnym demokratycznym państwie, a polskie państwo przez te wszystkie lata po prostu o nich zapomniało. Dzisiaj przywracamy sprawiedliwość społeczną – mówiła premier Szydło. Ćwierć wieku po upadku systemy komunistycznego w Polsce nadal ci, którzy byli funkcjonariuszami, służyli zbrodniczemu systemowi, dostają od polskiego państwa sowite, bardzo dobre emerytury i wynagrodzenia, a ci, którzy byli ofiarami dostają bardzo często emerytury na poziomie 880 złotych – mówiła podczas wspólnej konferencji prasowej premier Beata Szydło.

Zgodnie z projektem przewidywana maksymalna kwota świadczeń emerytalnych i rentowych dla byłych funkcjonariuszy nie będzie wyższa niż średnie świadczenie w systemie powszechnym (emerytura – 2131 zł, renta – 1610 zł. Każdy ma świadomość , że to krok naprzód, niemniej co z sędziami, prokuratorami czy politykami którzy tworzyli totalitarne państwo? Przecież SB nie działało w próżni. Szkoda, że po 1989 roku, Polska nie uporała się z tym problemem, aczkolwiek obecnie wiemy dlaczego. Dopiero dzisiaj mamy rząd, który docenia ludzi którzy walczyli o ojczyznę i nie kolaborowali z władzami PRL-u.

Widząc jak się wypowiadają niektórzy politycy w tym temacie, ma się wrażenie, że oni nic nie rozumieją czy był PRL i ile ten system wyrządził zła. Być może oni mu służyli czy ich rodziny i im żyło się wygodnie. Więc nie dziwi mnie że lewactwo będzie bronić tamtego systemu. Zatem, czy opozycja będzie miał kolejny powód do wszczynania ulicznych demonstracji antyrządowych? A może na zakończenie Pan Rzepliński jeszcze zbada ustawę czy jest zgodna z konstytucją ? Nie zapominajmy bowiem, że III RP powstała głównie po to, aby dbać o interesy ludzi PRL często wywodzących się z różnych służb specjalnych. Aczkolwiek, lepiej później niż wcale.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s