Brak nowych miejsc pracy jest przyczyną dużego bezrobocia w powiecie kraśnickim.

Dnia 21 grudnia 2016 roku podczas sesji Rady Powiatu złożyłem interpelacje dotycząca wzrostu bezrobocia w naszym powiecie. Doszły do mnie informacje, że jesteśmy jedynym powiatem gdzie zanotowano wzrost bezrobocia. Odpowiedź na interpelacje to potwierdziła, jak i artykuł w dzienniku wschodnim z ostatnich dniach. ,, Wszędzie w woj. lubelskim spada bezrobocie, oprócz jednego powiatu kraśnickiego. Najmniej bezrobotnych jest w powiatach parczewskim, gdzie jest zarejestrowanych 1455 osób i łęczyńskim – 1780 osób. – Najwięcej jest ich z kolei w powiatach kraśnickim – 5783 i bialskim – 5327. Jedynym powiatem, w którym bezrobocie wzrosło w stosunku do 2015 roku był powiat kraśnicki – chodzi o blisko 200 osób.”
Jeżeli porównamy dane z grudnia 2014 gdzie bezrobotnych było 6050 osób, w 2015 – 5596 osób i 2016 – 5783 osób, to nie wygląda dobrze i jest w dużej mierze zależne od warunków atmosferycznych. Niemniej kulminacja rejestracji bezrobotnych zawsze jest najwyższa w styczniu, i tak w 2015 było ich 6181 osób a w 2016 – 5782 osoby, co znaczyłoby że przed Urzędem Pracy pojawi się jeszcze spora grupa która będzie się rejestrować.

Wyjaśnienia Andrzeja Tybulczuka, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku, iż powodem wzrostu bezrobocia są; zakończenie prac sezonowych, brak ofert stabilnej pracy i zakończenie realizacji np. staży, wydają się być zasadne. Niemniej tu dochodzi jeszcze jeden co najmniej czynnik, jaka będzie sytuacja ekonomiczna i gospodarcza w kluczowych zakładach pracy Kraśnika. Nie widać by w tych zakładach wzrastało zatrudnienie, wręcz jest trend do obniżania, co może wynikać z chęci osiągnięcia jak najwyższych zysków przy minimalizacji działań inwestycyjnych i zatrudnienia. W dalszym ciągu nie wiele wynika z utworzenia strefy ekonomicznej, gdyż nie widać tam inwestycji. Praktycznie rynek pracy istnieje w ograniczonym zakresie.

Można mieć nadzieje że w marcu ruszą prace sezonowe w budownictwie jak i Urząd Pracy uruchomi środki finansowe na szkolenia, programy aktywizacyjne, staże z Funduszu Pracy i unijne, co ożywi rynek pracy. Należy jednak pamiętać, że stopa bezrobocia nie oddaje dokładnie rozmiarów bezrobocia. Istniej bowiem grupa ludzi, którzy nie rejestrują się w urzędzie pracy i szukają zatrudnienia na własną rękę. Dużo jest również osób, które rejestrują się jako bezrobotne, otrzymują zasiłek i wykonują pracę na czarno. Prawie od roku wszyscy mówią, że bezrobocie w Polsce jest tak niskie, że mamy w Polsce rynek pracownika, ale tego nie widać w Kraśniku. Poza tym, stopa bezrobocia spada znacząco, ale nie w powiecie kraśnickim, aczkolwiek coraz mniej ludzi ją tracą i coraz mniej osób wchodzi na rynek pracy. Na rynku pracy obserwujemy coraz mniej przepływów, co oznacza, że coraz rzadziej pracownicy przechodzą z firmy do firmy.

Próba wpłynięcia przez zarząd powiatu na rozwój powiatu poprzez różne inicjatywy wspólnie z izbą gospodarczą, jak choćby forum gospodarcze, niewielkie ma to przełożenie na rynek pracy. Jedyną szansą są nowe inwestycje, które są ujęte w budżetach gminnych, jaki i w miastach czy powiecie. Niniejszym, to tez będą sezonowe prace. Kraśnikowi potrzebne są zakłady przemysłowe, bo rynek handlu się kurczy a budowlany zależny jest od pozyskanych unijnych środków finansowych po które aplikują samorządy, jak i pogody. Dlatego, jakże ważna jest sytuacja w PBF Kraśnik który jest największym pracodawcą w powiecie. Jak wiemy, jest to spółka z kapitałem chińskim, co może mieć duże znaczenie w razie słabszej koniunktury sprzedaży swoich wyrobów. Biorąc to wszystko nie ma się co spodziewać by w powiecie kraśnickim był stabilny rynek pracy i znacząco spadło bezrobocie.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s